Krajowy System e-Faktur

KSeF - co to jest i jak się do niego przygotować?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system, który umożliwia wystawianie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych drogą elektroniczną. Jego wprowadzenie ma na celu ujednolicenie i usprawnienie procesu fakturowania w Polsce.

Kiedy KSeF będzie obowiązkowy?

Obowiązek korzystania z KSeF dla czynnych podatników VAT będzie obowiązywał od 1 lipca 2024 roku. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT, obowiązek ten wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Jakie korzyści może przynieść KSeF przedsiębiorcom?

Korzyści z KSeF dla przedsiębiorców to przede wszystkim:

  • Ujednolicenie procesu fakturowania - wszystkie faktury będą wystawiane i otrzymywane w jednym systemie, co ułatwi ich weryfikację i kontrolę.
  • Zmniejszenie ryzyka pomyłek - faktury wystawiane w KSeF są automatycznie sprawdzane pod względem formalnym, co zmniejsza ryzyko pomyłek.
  • Usprawnienie rozliczeń podatkowych - dane z faktur trafiają bezpośrednio do systemu podatkowego, co ułatwia i przyspiesza rozliczenia VAT.

Jak przygotować się do KSeF?

Przygotowanie do KSeF wymaga od przedsiębiorców podjęcia kilku kroków:

  • Dostosowanie procesów biznesowych - należy przeanalizować obecne procesy wystawiania i otrzymywania faktur, a następnie dostosować je do wymogów KSeF.
  • Wybór odpowiedniego systemu do obsługi KSeF - warto sprawdzić już teraz, czy system do wystawiania faktur, z którego korzystamy, będzie spełniał potrzeby danej firmy w zakresie KSeF.
  • Szkolenie pracowników - przedsiębiorcy i pracownicy muszą być przeszkoleni z zakresu obsługi KSeF. Dzięki temu będą mogli sprawnie wystawiać i otrzymywać faktury w nowym systemie.

Czy już myślałeś o tym?

Czy sam wystawiasz faktury, czy robią to twoi pracownicy?

Czy wystawiasz faktury ostatniego dani miesiąca dla wszystkich klientów?

A może zdarza Ci się wystawić faktury już w kolejnym miesiącu, ale jako datę wystawienia wpisujesz - ostatni dzień poprzedniego miesiąca?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to warto już teraz zacząć przygotowania do KSeF. Im wcześniej zaczniesz, tym mniej problemów będziesz miał w momencie, gdy system stanie się obowiązkowy.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do KSeF:

  • Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi KSeF - znajdziesz je na stronie Ministerstwa Finansów.
  • Skontaktuj się z dostawcą swojego systemu do wystawiania faktur - sprawdź, czy system będzie spełniał wymagania KSeF.
  • Zorganizuj szkolenie dla pracowników - pracownicy muszą być przeszkoleni z zakresu obsługi KSeF.

Przygotowanie do KSeF to inwestycja, która opłaci się w przyszłości. Dzięki temu będziesz mógł sprawnie wystawiać i otrzymywać faktury, a także skorzystać z korzyści, jakie płyną z ujednolicenia procesu fakturowania.